Skip to main content
FeNo

Astma, kao kronična upalna bolest dišnih putova, zahtijeva preciznu dijagnostiku kako bi se pravilno upravljalo njome.

U tu svrhu, mjerenje frakcije dušičnog monoksida u izdahnutom zraku (FeNO) postaje ključno u diferencijalnoj dijagnostici astme. Mjerenje FeNO-a igra važnu ulogu u dijagnostici i praćenju astme, kao i u praćenju odgovora pacijenta na antiupalnu terapiju. Studije su pokazale da je FeNO test znatno osjetljiviji u otkrivanju alergijske/eozinofilne astme u usporedbi s drugim dijagnostičkim metodama.

Povišene razine dušičnog monoksida u izdahu ukazuju na prisutnost astme, čak i kada pacijent ne osjeća simptome.

Osim toga, FeNO test je važan za procjenu potrebe za uvođenjem antiupalne/glukokortikoidne terapije te za dugotrajno praćenje učinkovitosti terapije tijekom liječenja.

U našoj poliklinici za dijagnostiku astme koristimo NIOX VERO uređaj koji omogućuje precizno i pouzdano mjerenje FeNO vrijednosti.

Evo kako se obavlja test s uređajem FeNO:

Priprema pacijenta:

Pacijent bi trebao biti upućen da ne puši barem jedan sat prije testiranja.

Važno je izbjegavati uzimanje hrane, pića, žvakanje gume ili obavljanje fizičke aktivnosti najmanje 30 minuta prije testiranja.

Pozicioniranje:

Pacijent sjedi udobno.

Usta se moraju isprazniti od zraka, a nosom se udiše kroz uređaj.

Mjerenje:

Uzima se uzorak izdahnutog zraka pomoću aparata FeNO, koji mjerenjem koncentracije dušikovog oksida u izdahnutom zraku pruža informacije o upali dišnih puteva.

Tumačenje rezultata:

Visoka razina FeNO može ukazivati na upalu dišnih puteva, što može biti povezano s astmom ili drugim respiratornim problemima.

Rezultati se tumače u kontekstu kliničke slike pacijenta i drugih dijagnostičkih informacija.

Praćenje tretmana:

Testiranje s FeNO može se koristiti za praćenje učinka terapije i prilagodbu liječenja kako bi se postigao optimalan nadzor astme.

Vrlo je važno napomenuti da ove informacije pružaju opći pregled postupka i da je specifičan postupak testiranja uvijek najbolje usklađen s preporukama i protokolima proizvođača uređaja FeNO i kliničkim smjernicama relevantnih zdravstvenih organizacija.

Važno je napomenuti nekoliko uputa za pacijente:

  • Na dan izvođenja testa, ne smije se uzimati inhalirani kortikosteroidi (ICS).
  • FeNO se ne preporučuje raditi kod djece mlađe od 7 godina.
  • Spirometrija nije zamjena za FeNO mjerenje te se oba testa često koriste zajedno radi potpune dijagnostike.
  • Pušenje može smanjiti razinu FeNO testa, stoga je važno izbjegavati pušenje prije testiranja radi preciznijih rezultata.

Uzimajući u obzir sve ove faktore, FeNO test postaje nezamjenjiv alat u dijagnostici i praćenju astme, pružajući važne informacije za prilagođavanje terapije i poboljšanje kontrole bolesti kod pacijenata.