Skip to main content
SPIROMETRIJA I VENTOLIN TEST

Spirometrija, jednostavna dijagnostička metoda, igra ključnu ulogu u procjeni obstruktivnih i restriktivnih poremećaja ventilacije.

Ova tehnika uključuje brzo i maksimalno udisanje i izdisanje, koji se ponavljaju tri puta. Za tumačenje rezultata, važno je da se dobivene vrijednosti ne razlikuju više od 5%.

U procjeni obstrukcije i reverzibilnosti obstrukcije, često se koristi spirometrija s testom bronhodilatacije, poznatijem kao Ventolin test, jer se u većini slučajeva koristi salbutamol (Ventolin). Nakon standardne spirometrije, pacijent udahne četiri doze Ventolina (u slučaju djece, dvije doze), nakon čega se nakon 20 minuta ponovno provodi spirometrija. Pozitivna bronhodilatacija smatra se ako se bilježi porast FEV1 i/ili FVC za 12% ili više.

Ovaj test omogućuje procjenu osjetljivosti disajnih puteva na bronhodilatatore, što je ključno u dijagnostici i praćenju pacijenata s astmom i drugim oblicima obstruktivnih plućnih bolesti. Korištenje Ventolin testa omogućuje liječnicima dodatne informacije o pacijentovom odgovoru na terapiju i potrebu za prilagođavanjem terapijskog pristupa.

Spirometrija i Ventolin test ostaju osnovne metode u dijagnostici i praćenju plućnih bolesti, pružajući važne podatke za individualiziranje terapije i poboljšanje kvalitete života pacijenata s disajnim tegobama.