Skip to main content
TEST NESPECIFIČNE BRONHOPROVOKACIJE

Ključni dijagnostički postupak za procjenu bronhalne hiperreaktivnosti.

Test nespecifične bronhoprovokacije predstavlja ključni dijagnostički postupak za procjenu bronhalne hiperreaktivnosti, što je karakterizirano pretjeranom osjetljivošću dišnih putova i povezanom upalom koja se manifestira kao poteškoće u disanju.

U osoba s bronhalnom hiperreaktivnošću, dišni putovi reagiraju na manje količine nespecifičnih podražaja u usporedbi s normalnim dišnim putovima, što može dovesti do bronhijalne opstrukcije. Testiranje osjetljivosti dišnih putova temelji se na kvantitativnoj razlici u količini tvari potrebnoj za izazivanje suženja dišnih putova.

U našoj poliklinici koristimo direktni nespecifični bronhoprovokacijski test metakolinom, koji je derivat acetilkolina. Nakon spirometrije, pacijent udiše metakolin u postupno povećanim koncentracijama sve dok se ne postigne bronhoobstrukcija, što se očituje padom vrijednosti forsiranog ekspiracijskog volumena (FEV1) za više od 20%. Tada se test prekida, a pacijentu se daje salbutamol radi reverzibilnosti bronhoobstrukcije. Nakon 20 minuta, provodi se ponovna spirometrija radi kontrole.

Na temelju kumulativne doze metakolina procjenjuje se osjetljivost bronha.

Važno je napomenuti da se test ne smije provoditi ako je pacijent već u stanju bronhoobstrukcije, već se izvodi samo u stanju bez tegoba.

Test nespecifične bronhoprovokacije pruža važne informacije o bronhalnoj hiperreaktivnosti, što je ključno za dijagnozu astme i planiranje terapije. Ovaj postupak omogućuje preciznu procjenu osjetljivosti dišnih putova i pomaže u individualiziranju terapijskog pristupa kako bi se postigla optimalna kontrola simptoma i poboljšala kvaliteta života pacijenata s respiratornim tegobama.